Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Chodząć po Japoni, patrz pod nogi – włazy kanalizacyjne zaskoczą Ciebie

Chodząć po Japoni, patrz pod nogi – włazy kanalizacyjne zaskoczą Ciebie
12 listopada 2023 Jerzy Ciszewski
In Japonia

W Japoni, unowocześnianie i zestandaryzowanie systemów kanalizacyjnych podyktowany był chęcią unowoczesnienia, zwiększenia zasięgu, dołączenie nowych odbiorców z mniejszych miasteczek. Wynikało to z konieczności poszerzenia dróg i ulic, likwidacji naziemnych hydrantów, wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań do przestarzałego systemu. Na początku tego procesu protestowano w wielu miejscach. Ludziom nie podobały się zmiany, pewnie z dość prostego powodu, iż nie było ich widać. Roboty prowadzono pod ziemią. Wiadomo – “jak czegoś nie widać, nie ma tego”

Japonia, administracyjnie podzielona jest na 43 prefektury; … i dalej na mniejsze jednostki – magistratury, których jest 1780. Na początku tego procesu było wiele protestów. W sumie zaczął to być problem krajowy. Jakiś urzędnik wpadł na pomysł aby każde miasto, prefektura, magistratura zaprojektowała własne pokrywy włazów, uwzględniające miejscową historię, przyrodę, główne budowle, znane miejsca, wierzenia, baśnie, swoją straż pożarną.

Włazy kanalizacyjne w Japonii są prawdziwym fenomenem kulturowym, który przyciąga zarówno uwagę turystów, jak i entuzjastów sztuki z całego świata. To przykład jak charakter codziennych  przedmiotów, może zostać przekształconym w dzieła sztuki, które odzwierciedlające lokalną kulturę, historię i przyrodę regionu. W Japonii, włazy kanalizacyjne często są kolorowo malowane i zawierają złożone wzory, które czynią je wyjątkowo atrakcyjnymi wizualnie.

Dlaczego włazy kanalizacyjne są w Japonii takie wyjątkowe?

Lokalna Duma i Tożsamość: Wiele włazów kanalizacyjnych w Japonii jest zaprojektowanych tak, aby odzwierciedlały charakterystykę regionu, w którym się znajdują. Mogą przedstawiać lokalne zabytki, festiwale, tradycyjne wzory, a nawet endemiczne gatunki roślin i zwierząt. To sprawia, że są one źródłem lokalnej dumy i elementem promującym regionalną tożsamość.

Sztuka i Estetyka: Japończycy słyną z dbałości o estetykę w każdym aspekcie życia, a włazy kanalizacyjne są tego doskonałym przykładem. Wzory są często tworzone przez utalentowanych artystów, a ich realizacja wymaga precyzyjnej techniki odlewania żeliwa oraz umiejętności malarskich, aby odwzorować barwne projekty.

Turystyka i Kolekcjonerstwo: Unikalność tych włazów sprawia, że stały się one obiektem zainteresowania turystów oraz kolekcjonerów. Zdjęcia włazów, a także specjalnie wydawane karty z ich wizerunkami, są popularnymi pamiątkami. Niektóre miasta nawet organizują „polowania na włazy”, aby zachęcić odwiedzających do eksploracji różnych części miasta.

Edukacja i Świadomość: Niektóre włazy są również wykorzystywane do edukacji publicznej, na przykład promując ochronę środowiska lub informując o lokalnych systemach recyklingu wody. Łatwo się domyślić, iż jest to  kreatywny sposób na zwiększenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców i turystów.

Przykłady i Wpływ

W całej Japonii można znaleźć tysiące unikalnych wzorów. Niektóre z najbardziej znanych to:

Włazy przedstawiające postacie z popularnych anime i mang, które przyciągają fanów tych gatunków.

Włazy w mieście Kawasaki, które słyną z przedstawień kwiatów i ptaków.

Włazy w Hiroszimie, które upamiętniają słynne zabytki i festiwale regionu.

Szacuje się, że około 95% japońśkich samorządów zainwestowało w swoje własne wzory włazów. Trudnbo określi, ale funkcjonuje ponad trzy tysiące unikalnych wzorów. Podobno, ich projektowaniem zajmują się głównie urzędnicy; zlecenia rzadko trafiają do grafików.

Japonia jest krajem, graficznie bardzo usytematyzowanym – również w dziedzinie designu. Gdy mija się sklepy, kawiarnie wszystkie loga wyróżniającą daną placówkę handlową – bez znaczenia czy ona jest duża czy mała, są perfekcyjnie dopracowane. Tak samo typografia i paleta kolorów. Koperty do pakowania małych prezentów, papier w który owija się kupioną rzecz i torby do których wkłada się zdobycz. Wsystko jest tip top, graficznie i materiałowo. Dlaczego zatem, włazy kanalizacyjne nie mogły by być nośnikami pozytywnych emocji i wpisywać się w pojęcie street artu

Takie rzeczy – tylko w Japoni

fot. Jerzy Ciszewski fot. Jerzy Ciszewskifot. Jerzy Ciszewskifot. Jerzy Ciszewskifot. Jerzy Ciszewski

fot. Jerzy Ciszewski

fot. Jerzy Ciszewski

fot. Jerzy Ciszewski

fot. Jerzy Ciszewski

Comment (1)

Pingbacks

  1. […] poprzednim wpisie o włazach kanalizacyjnych w Japonii, m.in opublikowałem zdjęcie włazu ze […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*