- cze202025
Japońskich obrazków jest wiele; obraz Japoni jest jeden
Czytaj więcejObrazek nr.1 Jestem w Miyajima; to stosunkowo mała, ale charakterna wyspa niedaleko Miasta Hiroshima. Znana głównie z ikonicznej bramy Tori. Tym samym mnóstwo turystów, zorganizowanych wycieczek. Idzie grupa kilkudziesięcu osób z przewodnikiem, trzymającym na długim kiju małą flagę.…
0Jerzy Ciszewski - cze162025
Japonia, budki do pracy w podróży. „Express Work” w akcji
Czytaj więcejTo chyba stosunkowo nowa idea w Japonii. Nowa – czyli ma ze dwa albo trzy lata; stawianie budek do załatwiania spraw służbowych w biegu czyli na przykład na dworcach Japan Railways czy też lotniskach. Wielokrotnie czytaliśmy w prasie…
Jerzy Ciszewski - cze152025
Zamek w Hirosaki. Spacer zamku = Shiro no aruki 城の歩き
Czytaj więcejUczeń zapytał mistrza: – Mistrzu, czy mur może stać bez spoiwa? Mistrz odpowiedział: – Może, jeśli stoi na prawdzie. Ale gdy stoi na lęku, upadnie przy pierwszym podmuchu wiatru. Uczeń odparł: – W Hirosaki mówią, że zamek stoi,…
Jerzy Ciszewski - maj242025
Z Nagoya na sekundę udałem się do Kyoto. Wystawa polskiego malarstwa „Młoda Polska 1890 – 1918
Czytaj więcejPojechałem z Nagoya do Kyoto. Nie ma co gadać kilkadziesiąt minut. Taki jump Shinkansenm sam w sobie, z jednego miejsca do drugiego, jest dla mnie bardzo przyjemną ucieczką od polskiej bieżączki. Gdzie, kiedyś bardzo bliscy ludzie, stają się…
Jerzy Ciszewski - maj112025
Pomyślałem – ja też tak chcę!
Czytaj więcej„Ich cnoty zanikły, serca przepełniły się niegodziwością i żądzą władzy. Zeus, widząc to, postanowił ich ukarać.” – Platon #lostcity – nowa linia do malowania; … podczas ostatniej podróży do Japonii, gdy mieszkałem w Narita, w hotelowym foyer, zobaczyłem…
Jerzy Ciszewski - maj092025
Legenda o duchu Okiku z zamku Himeji
Czytaj więcejZamek Himeji, można nazwać, jednym z obowiązkowych punktów podróży po Japonii. Wpisany na listę zabytków UNESCO. Zachowany w historycznym kształcie, co nie jest zwykłą sprawą jeśli chodzi o zamki japońskie. Owszem, podczas II wojny światowej spadła na niego…
Jerzy Ciszewski - maj052025
„Shiro – Strażnik Psiej Góry”. Zamek w Inuyama. Japonia
Czytaj więcejDawno, dawno temu, w czasach, gdy samurajowie walczyli o władzę, a zamki górowały nad dolinami, na wzgórzu wznoszącym się nad rzeką Kiso stał zamek — warownia dumnych wojowników. Nazywano go Inuyama, choć wtedy jeszcze nikt nie wiedział, skąd…
Jerzy Ciszewski - kwi282025
Święto Shōwa (昭和の日, Shōwa no Hi) obchodzone jest w Japonii co roku 29 kwietnia
Czytaj więcejŚwięto Shōwa (昭和の日, Shōwa no Hi) obchodzone jest w Japonii co roku 29 kwietnia. Jest to dzień poświęcony pamięci cesarza Shōwa, czyli Hirohito, który panował w Japonii od 1926 do 1989 roku. Nazwa „Shōwa” oznacza „oświecony pokój” lub…
Jerzy Ciszewski - kwi102025
Hagoromo Fulltouch – matematyczny klimat
Czytaj więcejMój wieloletni przyjacie, który dobrze wie, że jestem szurnięty na punkcjie Japonii, przesłał mi esa z pytaniem – czy wiem co to jest Hagoromo Fulltouch ? Zbaraniałem – nie wiedziałem co to jest Hagoromo Fulltouch ? Po…
Jerzy Ciszewski - kwi092025
Gdyński pomniczek psa „Baltic”
Czytaj więcejJapończycy mają swojego słynnego psa Hachiko, którego rzeźba stoi koło dworca JR Shibuya w Tokio. W skrócie pisząc, psa, który codziennie odprowadzał swojego Pana na pociąg, czekając na niego, aż wróci z pracy. Pewnego dnia, Pan … nie…
Jerzy Ciszewski - kwi072025
ORP Sokół w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Czytaj więcejZrobiliśmy sobie klasyczny CityBreak. Szybka podróż pociągiem Pendolino z Wawy do Gdyni. Konieczne alibi to chęć obejrzenia najnowszego nabytku Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Jest nim odremontowany okręt podwodny ORP Sokół, stojący obok muzeum. Polska Marynarka Wojenna posiadała…
Jerzy Ciszewski - mar082025
Ganbaru i Gaman – kluczowe koncepcje japońskiej kultury oraz wpływ na społeczeństwo
Czytaj więcejZacznę od truizmu – doskonale wiemy, że japońska kultura, bogata w kultywowane historyvczne wartości w oczywisty sposób (dla Japończyków) kształtuje i warunkuje sposób: myślenia, działania, zachowania. Odmienny i niezrozumiały dla obywateli innych części świata. Znamiennym przykłądem było zachowanie…
Jerzy Ciszewski - mar012025
„Negocjacje z potworami” – Igor Ryżow
Czytaj więcejOstatnie (28.02.2025) spotkanie Prezydenta Trumpa oraz Prezydenta Zełenskiego, dobitnie pokazało jak trudno jest negocjować z kimś, kto ma poczucie, prawdziwej siły; jest zaprawionym w boju profesjonalistą, a do tego trudnego bądź niemożliwego skwantyfikowania właścicielem wielkiego ego. Z drugiej,…
Jerzy Ciszewski - lut152025
Youtube – filmy o japońskiej kuchni jako takiej ale również o Yatai, ulicznej gastronomii
Czytaj więcejOd czasu do czasu, w wolnej chwili, puszczam sobie na Youtubie filmy o japońskiej kuchni, restauracjach, daniach, trendach. Gdzieś na obrzeżu nazwijmy to ogólnie głównego japońskiego, nurtu gastronomicznego plasuje się street food. Kiedyś nocując w moim ulubionym, japońskiem…
Jerzy Ciszewski - lut152025
Jen japoński. Money, money, money !
Czytaj więcejGdy jadę do Japonii wiem, że muszę mieć zapas gotówki bo z pewnością będzie mi ona w kraju kwitnącej wiśni potrzebna. Bardzo często gdy dochodzi do płacenia w mniejszych sklepach, restauracjach, w budkach z pamiątkami umiejscowionych przed świątyniami;…
Jerzy Ciszewski - sty252025
Niedaleko dworca JR w Kyoto
Czytaj więcejPierwsze zdjęcie zrobiłem w 2019 roku w Kyoto w okolicy dworca JR. Od głównego wyjścia z dworca, skręcając w lewo, miałem kilkaset metrów aby zakwaterować się w hotelu nalkeżącym do sieci „APA Hotel”, To nie była moja pierwsza…
Jerzy Ciszewski - sty132025
Rzut oka z peronu. Reklama zewnętrzna na dworcu JR w mieście Osaka
Czytaj więcejKtóregoś dnia czekałem na dworcu w Osace na pociąg do Tokyo. Zacząłem przyglądać się wiszącym obok torów i znakomicie widzianych z peronu, świetlnych bilbordów. Uznałem, że muszę im zrobić zdjęcia, ponieważ mimo różnic w przekazach, reklamowanych towarach, firmach,…
Jerzy Ciszewski - sty082025
Takie japońskie przysłowie- „Mieć szczęście jak Kokura”
Czytaj więcejHiroszima i Nagasaki. Tą historię bardzo dobrze zna cały świat. 6 sierpnia 1945 roku o godzinie 8:15 zrzucono bombę atomową na Hiroszimę. Nazywała się „Little Boy”; 9 sierpnia 1945 roku na na Nagasaki spadł „Fat Man”. Oba te…
Jerzy Ciszewski - gru292024
Noworoczne, japońskie ciasteczka ryżowe Mochi
Czytaj więcejMochi, tradycyjne japońskie ciastka ryżowe, zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność na całym świecie. Oprócz ich unikalnej tekstury i smaku, szczególnie w okresie Nowego Roku, odgrywają one istotną rolę w japońskiej kulturze. Podczas celebracji tego wyjątkowego czasu,…
Jerzy Ciszewski - gru282024
Japońskie szwendactwo, zawiodło mnie kiedyś do miesjcowości Kurashiki …
Czytaj więcejMój styl podróżowania po Japonii raczej ma więcej blasków niż cieni. Na ogół wybieram sobie na mapie jakieś ciekawe miejsce, mocno oddalone od Tokio lub Osaki, gdzie lądują samoloty, którymi podróżuję. Prosto z lotniska udaję się na południe…
Jerzy Ciszewski