- mar082025
Ganbaru i Gaman – kluczowe koncepcje japońskiej kultury oraz wpływ na społeczeństwo
Czytaj więcejZacznę od truizmu – doskonale wiemy, że japońska kultura, bogata w kultywowane historyvczne wartości w oczywisty sposób (dla Japończyków) kształtuje i warunkuje sposób: myślenia, działania, zachowania. Odmienny i niezrozumiały dla obywateli innych części świata. Znamiennym przykłądem było zachowanie…
0Jerzy Ciszewski - mar012025
“Negocjacje z potworami” – Igor Ryżow
Czytaj więcejOstatnie (28.02.2025) spotkanie Prezydenta Trumpa oraz Prezydenta Zełenskiego, dobitnie pokazało jak trudno jest negocjować z kimś, kto ma poczucie, prawdziwej siły; jest zaprawionym w boju profesjonalistą, a do tego trudnego bądź niemożliwego skwantyfikowania właścicielem wielkiego ego. Z drugiej,…
Jerzy Ciszewski - lut152025
Youtube – filmy o japońskiej kuchni jako takiej ale również o Yatai, ulicznej gastronomii
Czytaj więcejOd czasu do czasu, w wolnej chwili, puszczam sobie na Youtubie filmy o japońskiej kuchni, restauracjach, daniach, trendach. Gdzieś na obrzeżu nazwijmy to ogólnie głównego japońskiego, nurtu gastronomicznego plasuje się street food. Kiedyś nocując w moim ulubionym, japońskiem…
Jerzy Ciszewski - lut152025
Jen japoński. Money, money, money !
Czytaj więcejGdy jadę do Japonii wiem, że muszę mieć zapas gotówki bo z pewnością będzie mi ona w kraju kwitnącej wiśni potrzebna. Bardzo często gdy dochodzi do płacenia w mniejszych sklepach, restauracjach, w budkach z pamiątkami umiejscowionych przed świątyniami;…
Jerzy Ciszewski - sty252025
Niedaleko dworca JR w Kyoto
Czytaj więcejPierwsze zdjęcie zrobiłem w 2019 roku w Kyoto w okolicy dworca JR. Od głównego wyjścia z dworca, skręcając w lewo, miałem kilkaset metrów aby zakwaterować się w hotelu nalkeżącym do sieci “APA Hotel”, To nie była moja pierwsza…
Jerzy Ciszewski - sty132025
Rzut oka z peronu. Reklama zewnętrzna na dworcu JR w mieście Osaka
Czytaj więcejKtóregoś dnia czekałem na dworcu w Osace na pociąg do Tokyo. Zacząłem przyglądać się wiszącym obok torów i znakomicie widzianych z peronu, świetlnych bilbordów. Uznałem, że muszę im zrobić zdjęcia, ponieważ mimo różnic w przekazach, reklamowanych towarach, firmach,…
Jerzy Ciszewski - sty082025
Takie japońskie przysłowie- “Mieć szczęście jak Kokura”
Czytaj więcejHiroszima i Nagasaki. Tą historię bardzo dobrze zna cały świat. 6 sierpnia 1945 roku o godzinie 8:15 zrzucono bombę atomową na Hiroszimę. Nazywała się “Little Boy”; 9 sierpnia 1945 roku na na Nagasaki spadł “Fat Man”. Oba te…
Jerzy Ciszewski - gru292024
Noworoczne, japońskie ciasteczka ryżowe Mochi
Czytaj więcejMochi, tradycyjne japońskie ciastka ryżowe, zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność na całym świecie. Oprócz ich unikalnej tekstury i smaku, szczególnie w okresie Nowego Roku, odgrywają one istotną rolę w japońskiej kulturze. Podczas celebracji tego wyjątkowego czasu,…
Jerzy Ciszewski - gru282024
Japońskie szwendactwo, zawiodło mnie kiedyś do miesjcowości Kurashiki …
Czytaj więcejMój styl podróżowania po Japonii raczej ma więcej blasków niż cieni. Na ogół wybieram sobie na mapie jakieś ciekawe miejsce, mocno oddalone od Tokio lub Osaki, gdzie lądują samoloty, którymi podróżuję. Prosto z lotniska udaję się na południe…
Jerzy Ciszewski - gru142024
Pod autostradą w Osaka
Czytaj więcejFotografuję od dziecka. Bardzo dawno temu myślałem, że to będzie mój zawód. Z jakiegoś powodu pobiegłem do dziennikarstwa. Potem uznałem, że public relations jest moim przeznaczeniem … i tak się stało. Jednocześnie zawsze miałem dobre aparaty fotograficzne i…
Jerzy Ciszewski - gru082024
Steinway & Sons oraz Bentley Motors
Czytaj więcejW połowie listopada 2024, chadzając niespiecznie, po Osace, na jednej z wypasionych ulic, zaliczyłem nieodległe od siebie sklepy. Pierwszy handluje fortepianami Steinway & Sons; drugi sprzedajcy auta marki Bentley Motors – zwane pieszczotliwie przez fachowców – Benkami. Cóż…
Jerzy Ciszewski - gru082024
Uczniowie japońskich szkół – jak rzymska manipuła
Czytaj więcejWielokrotnie widziałem wycieczki japońskich dzieciaków. Zawsze w oczekiwaniu siedza zgrupowani niczym rzymska manipuła. Siedzą jak trusie, nie rumakują, grzecznie czekają … Tak się dzieje na dworchach, przed wejściem do parku, świątynii, gdziekolwiek zorganiozwana wycoieczka, japońskich uczniów się udaje.…
Jerzy Ciszewski - gru072024
Jadłem ramen – jak w poniższym wpisie.
Czytaj więcejSkromna knajpka. Takie najbardzie lubię w Japonii, ale też wszędzie na świecie. Jeśli chodzi o Polskę oprócz Bristola i Europejskiego, w nikgo nie wierzę. Ta sytuacja miała miejsce w Osace. Dobra jestem w Japonii; chyba w Osaka (za…
Jerzy Ciszewski - gru042024
Japońskie zamki – Himeiji; zamek Białej Czapli. Trzy fose, cztery wieże, dwadzieścia jeden bram
Czytaj więcej白鷺城 Hakuro-jō, Shirasagi-jō … nie za często, ale czasami konsultuję czyjeś turystyczne marzenia, do osiągnięcia, podczas podróży do Japonii. Temat jest trudny, ponieważ Japonia jest krajem, oferującym różnorakimi “atrakcje niedostępne w innych cześciach świata. Zatem, zawsze pytam co cię…
Jerzy Ciszewski - lis282024
Bardzo wiele zawdzięczam public relations, kiedyś to opiszę, a, może również nagram…
Czytaj więcejRobiąc coś na kształt porządków “internetowych”, przez przypadek odnalazłem podcasta, który sobie nagrałem. … miało to miejsce w 2016; dziś mamy końcówkę 2024. Od tamtego momentu, minął szmat czasu. Osobiscie jestem już w zupełnie innym miejscu: mentalnie, psychicznie,…
Jerzy Ciszewski - lis252024
“Narodziłem się tylko z jednego powodu – aby być przez Ciebie kochanym”
Czytaj więcejW czasie ostatniego wyjazdu do Japonii czyli w listopadzie 2024r, jeździłem oczywiści, szybkimi pociągami Shinkansen; z jednego miejsca do drugiego. Na trasach do i: Tokio, Kyoto, Osaki zawsze wagony są zapełnione minimu w 50 procentach. Tym razem było…
Jerzy Ciszewski - lis032024
Narita-san Shinshō-ji (成田山新勝寺) czyli Nowa Świątynia Zwycięstw
Czytaj więcejPrzyznaję , że od pewnego czasu, przy okazji każdej podróży do Japonii, staram się wpaść do Narita aby odwiedzić tą świątynię i na krótką chwilkę, oddać się kontemplacji. Oczywiście w sensie organizacyjnym, nie jest trudno zawitać do tego…
Jerzy Ciszewski - paź132024
Narita
Czytaj więcejPrzyznaję, że mam szczególny stosunek do miasta Narita. Bardzo lubię to miejsce. Z jednej strony lokalne akcenty w postaci architektura, knajpek, restauracyjek, powolnego trybu życia – przynajmniej na pierwszy rzut oka … Z drugiej, parę kilometrów dalej ogromna…
Jerzy Ciszewski - paź062024
Czym jest japońska kultura “Monozukurei (物作り lub ものづくり)
Czytaj więcejNa internetowej stronie startowej, muzeum Toyoty, umiejscowionego mieście Nagoya, widnieje sekwencja – “Przekazywanie znaczenia”, “Ducha bycia pilnym i Tworzenie rzeczy (Monozukuri) dla przyszłych pokoleń”. Jest to z pewnością jedno z drobnych ogniw, japońskiego łańcucha DNA, składającego się z…
Jerzy Ciszewski - paź062024
Nagoya – muzeum Toyoty
Czytaj więcejKtóregoś dnia, a miało to miejsce w kwietniu 2018 roku doturlałem się do miasta Nagoya. Generalnie chciałem zobaczyć zamek Nagoya (名古屋城, Nagoya-jō), ale o tym przy innej okazji. Drugim moim celem była wizyta w muzeum Toyoty – “Toyota…
Jerzy Ciszewski