- gru142024
Pod autostradą w Osaka
Czytaj więcejFotografuję od dziecka. Bardzo dawno temu myślałem, że to będzie mój zawód. Z jakiegoś powodu pobiegłem do dziennikarstwa. Potem uznałem, że public relations jest moim przeznaczeniem … i tak się stało. Jednocześnie zawsze miałem dobre aparaty fotograficzne i…
0Jerzy Ciszewski - gru082024Czytaj więcej
W połowie listopada 2024, chadzając niespiecznie, po Osace, na jednej z wypasionych ulic, zaliczyłem nieodległe od siebie sklepy. Pierwszy handluje fortepianami Steinway & Sons; drugi sprzedajcy auta marki Bentley Motors – zwane pieszczotliwie przez fachowców – Benkami. Cóż…
Jerzy Ciszewski - gru082024
Uczniowie japońskich szkół – jak rzymska manipuła
Czytaj więcejWielokrotnie widziałem wycieczki japońskich dzieciaków. Zawsze w oczekiwaniu siedza zgrupowani niczym rzymska manipuła. Siedzą jak trusie, nie rumakują, grzecznie czekają … Tak się dzieje na dworchach, przed wejściem do parku, świątynii, gdziekolwiek zorganiozwana wycoieczka, japońskich uczniów się udaje.…
Jerzy Ciszewski - gru072024
Jadłem ramen – jak w poniższym wpisie.
Czytaj więcejSkromna knajpka. Takie najbardzie lubię w Japonii, ale też wszędzie na świecie. Jeśli chodzi o Polskę oprócz Bristola i Europejskiego, w nikgo nie wierzę. Ta sytuacja miała miejsce w Osace. Dobra jestem w Japonii; chyba w Osaka (za…
Jerzy Ciszewski - gru042024
Japońskie zamki – Himeiji; zamek Białej Czapli. Trzy fose, cztery wieże, dwadzieścia jeden bram
Czytaj więcej白鷺城 Hakuro-jō, Shirasagi-jō … nie za często, ale czasami konsultuję czyjeś turystyczne marzenia, do osiągnięcia, podczas podróży do Japonii. Temat jest trudny, ponieważ Japonia jest krajem, oferującym różnorakimi “atrakcje niedostępne w innych cześciach świata. Zatem, zawsze pytam co cię…
Jerzy Ciszewski - lis282024
Bardzo wiele zawdzięczam public relations, kiedyś to opiszę, a, może również nagram…
Czytaj więcejRobiąc coś na kształt porządków “internetowych”, przez przypadek odnalazłem podcasta, który sobie nagrałem. … miało to miejsce w 2016; dziś mamy końcówkę 2024. Od tamtego momentu, minął szmat czasu. Osobiscie jestem już w zupełnie innym miejscu: mentalnie, psychicznie,…
Jerzy Ciszewski - lis252024
“Narodziłem się tylko z jednego powodu – aby być przez Ciebie kochanym”
Czytaj więcejW czasie ostatniego wyjazdu do Japonii czyli w listopadzie 2024r, jeździłem oczywiści, szybkimi pociągami Shinkansen; z jednego miejsca do drugiego. Na trasach do i: Tokio, Kyoto, Osaki zawsze wagony są zapełnione minimu w 50 procentach. Tym razem było…
Jerzy Ciszewski - lis032024
Narita-san Shinshō-ji (成田山新勝寺) czyli Nowa Świątynia Zwycięstw
Czytaj więcejPrzyznaję , że od pewnego czasu, przy okazji każdej podróży do Japonii, staram się wpaść do Narita aby odwiedzić tą świątynię i na krótką chwilkę, oddać się kontemplacji. Oczywiście w sensie organizacyjnym, nie jest trudno zawitać do tego…
Jerzy Ciszewski - paź132024
Narita
Czytaj więcejPrzyznaję, że mam szczególny stosunek do miasta Narita. Bardzo lubię to miejsce. Z jednej strony lokalne akcenty w postaci architektura, knajpek, restauracyjek, powolnego trybu życia – przynajmniej na pierwszy rzut oka … Z drugiej, parę kilometrów dalej ogromna…
Jerzy Ciszewski - paź062024
Czym jest japońska kultura “Monozukurei (物作り lub ものづくり)
Czytaj więcejNa internetowej stronie startowej, muzeum Toyoty, umiejscowionego mieście Nagoya, widnieje sekwencja – “Przekazywanie znaczenia”, “Ducha bycia pilnym i Tworzenie rzeczy (Monozukuri) dla przyszłych pokoleń”. Jest to z pewnością jedno z drobnych ogniw, japońskiego łańcucha DNA, składającego się z…
Jerzy Ciszewski - paź062024
Nagoya – muzeum Toyoty
Czytaj więcejKtóregoś dnia, a miało to miejsce w kwietniu 2018 roku doturlałem się do miasta Nagoya. Generalnie chciałem zobaczyć zamek Nagoya (名古屋城, Nagoya-jō), ale o tym przy innej okazji. Drugim moim celem była wizyta w muzeum Toyoty – “Toyota…
Jerzy Ciszewski - paź062024
Japońskie zamki. Zamek Hirosaki
Czytaj więcejSzwenając się po północy Japonii, w październiku 2017 roku, trafiłem do Aomori. Stamtąd wybrałem sie do Hirosaki, choć trzeba przyznać, że nie jest to specjalnie oczywisty, cel turystyczny. Daleko do Tokio; niezbyt okazała budowla forteczna. … no ale…
Jerzy Ciszewski - paź042024
Podlaskie prawdziwki
Czytaj więcejMały wypad z przyjacielem na Podlasie. Jesień 2024. ekuchareczka.pl od razu przywołała, jakieś proste przepisy na tego typu grzybki. W tym działaniu nie ma nic ważnego. Ot dobry wzrok, kawałek doświadczenia w poruszaniu się po lesie. Podobno jesień…
Jerzy Ciszewski - wrz292024
Shinkansen to Japonia. Japonia to Shinkansen. Japońskie cudo kolejowe
Czytaj więcejGdy wiele lat temu, pierwszy raz udałem się w podróż z Tokio do Kioto, w jednej sekundzie “zakochałem” się w tym pociągu. Jest dokładnie tym, czym chyba nigdy nie będzie polski pociąg. W środku czysto, pachnące toalety; cisza,…
Jerzy Ciszewski - wrz272024
“Rozmyślania” Marka Aureliusza. Jak powiedział jeden mój kolo – stoicy to moi ziomale
Czytaj więcejZ pewnością, dla studentów: filozofii, prawa, literaturoznawstwa, historii i pewnie jeszcze paru humanistycznych kierunków, Marek Aureliusz i jego “Rozmyślania” są lekturą obowiązkową. Dla tych, którzy nie zaliczyli tego typu studiów lub takich, którzy w ogóle nie uczyli się…
Jerzy Ciszewski - wrz222024
Japońskie zamki – Zamek w Shimabara-jō na wyspie Kiusiu
Czytaj więcejJedna z najważniejszych kategorii określająca japońskie zamki jest: 1/zamek zachowany w naturalnym historycznym kształcie 2/zamek odbudowany, gruntownie wyremontowany. Przez wieki zamki w Japonii ulegały trzęsieniom ziemi, pożarom, rozbiórkom, bombardowaniom przez lotnictwo amerykańskie w II wojnie światowej w ostatniej…
Jerzy Ciszewski - wrz192024
Ruduyard Kipling “Listy z Japonii” i czerwony most w Nikko
Czytaj więcejMam całkiem solidnną biblioteczkę z ksiażkami i albumami o Japonii. Jak w również w miarę wyrobione zdanie, jaką pozycję powinien przeczytać człowiek, który nagle zainteresował się Japonią bo np. wreszcie do niej pojedzie i chciałby coś, cokolwiek wiedzieć…
Jerzy Ciszewski - wrz142024
Waldek Kulej – “Mój ojciec Jerzy Kulej, Doktor Jekyll, Mister Hyde”
Czytaj więcejKilka miesięcy temu, zostałem zaproszony do współpracy, przez dystrybutora filmowego Next-Film do zajęcia się małym wycinkiem ich zadań, służacych promocji filmu “Kulej. Dwie strony medalu”. W tym konkretnym przypadku odnosiło się to do szeroko pojętego sportu i boksu…
Jerzy Ciszewski - wrz072024
Japońskie zamki i japońskie miecze
Czytaj więcejJaponia przyciąga ludzi z innych krajów i kontynentów na wiele sposobów. Jednym z powodów dla których podróżuje się do Japonii są zamki, japonskie miecze, samurajowie oraz Ninja. Najprościej tłumacząc, między innymi chyba, ja jestem “ofiarą” tego sposobu myślenia…
Jerzy Ciszewski - sie192024
Wingfoil czy też Wing Foil ? Oto jest pytanie !
Czytaj więcejWingfoil. Jedna z odmian czy też wariacji jakie powstały (chyba) z chęci rozwinięcia koncepcji windsurfingu czy też po prostu z “nudów”. Pamiętam narodziny windsurfingu w naszym krajy. Brałem udział w tym porodzie. Między innymi żeglując na deskach z…
Jerzy Ciszewski