Kiedyś będąc w mieście Narita, na miejscowym dworcu kolejowym dostrzegłem zrobione pod sufitem gniazdo jaskółek. Nikt nie przystępował do likwidacji tego miejsca. Mało tego, zostało postawione ostrzeżenie, że mamy do czynienia z tego typu niecodzienną sytuacją. Być może to jest jeden z powodów dla których jestem zabujany w Jap
*****
Stosunek Japończyków do wszystkich istot żywych jest zróżnicowany; ale kultura japońska tradycyjnie promuje szacunek i harmonię z naturą w tym z innymi żywymi istotami. Oto kilka aspektów ich stosunku:
Shintoizm jest jedną z głównych religii w Japonii, która ma głęboki wpływ na stosunek Japończyków do przyrody. Wierzą w duchy (kami) obecne we wszystkich istotach żywych i elementach przyrody. W związku z tym, Shinto zachęca do szacunku i pielęgnowania przyrody oraz jej mieszkańców.
Zen, inna ważna filozofia i praktyka religijna w Japonii. Promują prostotę i uważność. Ludzie praktykujący Zen często starają się być bardziej świadomi i wrażliwi na otaczający ich świat, co wpływa na ich pozytywny stosunek do wszelkich żywych istot.
Ekologia i ochrona środowiska: Japonia jest krajem, który doświadczył licznych katastrof naturalnych, takich jak trzęsienia ziemi, tsunami, tajfuny, co wpływa, na coraz większą świadomość ekologiczną społeczeństwa. Japończycy często są zaangażowani w ochronę środowiska. Starają się podejmować działania mające na celu zachowanie różnorodności biologicznej i minimalizowanie wpływu człowieka na przyrodę.
Hodowla i zwierzęta. W Japonii hodowla i traktowanie zwierząt mogą być zróżnicowane. Istnieją standardy dbałości o zwierzęta w produkcji żywności i innych branżach, ale także odnotowuje się przypadki nieetycznego traktowania zwierząt w niektórych sytuacjach. Osobną kwestią są połowy ryb, które stanowią jeden z filarów żywieniowych tego społeczeństwa. Połów delfinów, obcinanie płetwy grzbietowej rekinom to ciemna i niehumanitarna strona tego zagadnienia.
Ogólnie rzecz biorąc, stosunek Japończyków do wszystkich istot żywych jest generalnie oparty na szacunku i harmonii z naturą; Podlega również wpływom kulturowym, ekonomicznym, etycznym. Często małpy są wykorzystywane do ulicznych występów, co z naszego europejskiego czy też zachdoniego punktu widzenie – może budzić kontrowersje.
Tak czy tak, ochrona tych jaskółek, jest generalnie wpisana w DNA tego narodu.
Za to, między innymi, jestem w Japoni zanurzony po uszy.
fot. Jerzy Ciszewski
Kiedyś będąc w mieście Narita, na miejscowym dworcu kolejowym dostrzegłem zrobione pod sufitem gniazdo jaskółek. Nikt nie przystępował do likwidacji tego miejsca. Mało tego, zostało postawione ostrzeżenie, że mamy do czynienia z tego typu niecodzienną sytuacją
fot. Jerzy Ciszewski