Cóż może oznaczać. -obowiązkowy punkt programu wycieczki po Tokio. To oznacza, iż jeśli chce się dążyć do rozumienia tego miasta, warto na nie spojrzeć z góry. Widoki rozciągające się wokół Tokyo Skytree dają poczucie ogromnej, nieopisanej i trudnej do zmierzenia energii jaka wypełnia to miasto, a raczej, rozciągającą się po horyzont, aglomerację – prefekturę metropolitalną, która liczy około 40 milionów mieszkańców.
Budowa Tokyo Skytree trwała dziecięć lat; wieża została oddana do użytku w maju 2012 roku; wysokość 634 metry. Okrągły taras widokowy, pozwala zajrzeć w najdalszy zakątek tego monumentalnego miasta – to oczywiście skrót myślowy bez poteżnej lornetki nie jest to oczywiście możliwe.
Nazwa tej wyjątkowej budowli “Skytree” jest efektem ogólnonarodwego plebiscytu. Był pomysł aby nazwać ją Edo Tower, ale chyba zwyciężyło marketingowe i sprzedażowe podejście Japończyków aby nazwa była prosta i rozpoznawalna na całym świecie. … a Edo to stara nazwa Tokyo, która obowiązywała do 1868 roku. Wcześniej stolicą Japonii było Kyoto – stało się nią w 794 roku
Jak kiedyś napisała moja nauczycielka japońśkie Anna Koike – “Wysokość wieży nie jest przypadkowa – następujące po sobie cyfry 6, 3 i 4 można przeczytać jako “musashi”, co jest nawiązaniem do “musashinokuni” – dawnej nazwy regionu, w którym leży Tokio.
Jak dostać się z dworca głównego Tokyo JR do Tokyotree?
Opcja 1: Bezpośredni pociąg
Pociąg Tobu Skytree Line: Najprostszą opcją jest skorzystanie z linii Tobu Skytree Line. Możesz wsiąść do pociągu na stacji Asakusa (która jest dostępna z różnych punktów Tokio, w tym z dworca Tokyo, korzystając na przykład z linii metra Ginza), a następnie bezpośrednio dojechać do stacji Tokyo Skytree. Chociaż nie ma bezpośredniego połączenia z dworca Tokyo do stacji Tokyo Skytree, łatwo jest się tam dostać z krótką przesiadką.
Opcja 2: Przesiadka na stacji Asakusa
Pociąg JR Yamanote Line lub JR Keihin-Tohoku Line do stacji Ueno: Z dworca Tokyo wsiądź do pociągu linii Yamanote lub Keihin-Tohoku i wysiądź na stacji Ueno.
Przesiadka na Tokyo Metro Ginza Line do stacji Asakusa: Na stacji Ueno przesiądź się do metra, linii Ginza (kolor pomarańczowy), i pojedź do stacji Asakusa.
Pociąg Tobu Skytree Line do Tokyo Skytree: Na stacji Asakusa przesiądź się na pociąg Tobu Skytree Line, który zabierze Cię bezpośrednio do stacji Tokyo Skytree.
Opcja 3: Tokyo Metro i pociąg
Tokyo Metro Marunouchi Line: Z dworca Tokyo wsiądź do metra linii Marunouchi (kolor czerwony) w kierunku Ikebukuro i wysiądź na stacji Otemachi (pierwsza stacja).
Przesiadka na Tokyo Metro Hanzomon Line: Na stacji Otemachi przesiądź się bezpośrednio (bez wychodzenia ze stacji) na linii Hanzomon (kolor fioletowy) i pojedź do stacji Oshiage (Skytree).
Wyjście na Tokyo Skytree: Stacja Oshiage jest bezpośrednio połączona z kompleksem Tokyo Skytree, więc po wyjściu z pociągu będziesz już na miejscu.
We wcześniejszym wpisie, odniosłem się do znakomitej książki Piotra Milewskiego “Tokio. Opowieści z Dolnego Miasta”, która jest historią Tokio, przetykaną dniem dzisiejszym. Napisana z ogromnym znawstem, naładowana wiedzą i uczuciem. Każdego, kto interesuje się tamtą częścią świata Japonią i Tokio ze spokojem, do niej odsyłam 🙂
fot. Jerzy Ciszewski fot. Jerzy Ciszewski
fot. Jerzy Ciszewski