Jedną z moich japońskich zajawek są zamki samurajskie. Na ogół tak wybierałem swoją trasę by w czasie jednej podróży trafić do jednego lub dwóch. Zresztą nie ja jeden tak robię.
Trudno powiedzieć, który zamek najbardziej mi się podobał, w ogólnym obrazku nie ma to większego znaczenia. Chyba muszę podejść do tego zagadnienia nieco inaczej – który pamiętam i wspominam. Zresztą nie tylko ja.
Czarny Zamek w Matsumoto położony w mieście Matsumoto w Prefekturze Nagano, na tle japońskich Alp. Określany jako jeden z najpiękniejszych i – cokolwiek by to nie znaczyło – “najbardziej historyczny” zamków w Japonii, począwszy od XVI wieku.
Budowla ta, wpisana jest na listę dziedzictwa narodowego obo jeszcze trzech innych zamków w Japoni: Himeji, Inuyama, Hikone, które we wmierę pierwotnym kształcie dotrwały do dnia dzisiejszego.
W Japoni, bardzo dużo zamków zostało zniszczonych w różnych okresach histori. II wojna światowa dopełniła te procesy. Gdy w 1945 roku, armia amerykańska szykowała się do ostatecznego pokonania Japoni, bombardowane były również zamki samurajskie, uznawano za cele strategiczne gdy pełniły funkcje militarne. jako: sztaby, magazyny broni, koszary wojskowe.
Pierwotnie, został nazwany, zamkiem Fukashi; zbudowany w 1504 roku przez Shimadachi Sadanagę z klanu Ogasawara. Na przestrzeni wieków zamek był świadkiem, areną i stroną wielu konfliktów m.in. w okresach panowania rodów: Takeda, Ogasawara i Tokugawa.
W okresie Edo, przekształcony z fortyfikacji wojskowej w rezydencję panujących panów oraz ich administrację, co odzwierciedlało i podkreślało jego rolę w pracach lokalnego samorządu. Pomimo zniszczeń i zaniedbań, zwłaszcza w epoce Meiji, gdy został prawie zburzony, lokalne wysiłki uratowały go i przeprowadzono gruntowne renowacje, aby przywrócić mu należną świetność.
Zamek Matsumoto jest klasycznym przykładem – “hirajiro” – japońskiego zamku zbudowanego na równinie lub w dolinie; w tym sensie jest unikatowy. Aby podnieść walory obronne, na ogół zamki były budowane na wzgórzach i w trudno dostępnych miejscach
W 1952 roku zamek Matsumoto został uznany za narodowy skarb Japonii, podkreślając jego znaczenie historyczne i architektoniczne. Słynie nie tylko z efektownej i pięknej czarnej fasady z kontrastującym białym tynkiem, ale także z dobrze zachowanym stanem budowli, obejmującym główną twierdzę i jego wnętrze.
fot. Jerzy Ciszewski
fot. Jerzy Ciszewski
fot. Jerzy Ciszewski